On tullut se aika vuodesta, kun Maanpuolustuskorkeakoulun kadetit, henkilökuntaa ja muiden joukko-osastojen varusmiehiä ja henkilökuntaa saapuu Vuosankaan jokavuotiseen ampumaharjoitukseen. Harjoitus on yksi tärkeimmistä tapahtumista kadettien opetuksen aikana. Elämme kaikki aikaa, jossa kännyköiden ja internetin maailma on luontevampaa kuin liikkuminen, eläminen, toiminta, opettaminen ja johtaminen lumisessa pakkasmetsässä. Jokainen harjoitus on ainutkertainen olosuhteiltaan ja erityisesti sään vaihtelut ovat merkittävä tekijä nyt ja tulevaisuudessa turvallisuuden tekemisen ammattilaisille.
Kadeteille opetustarkoituksena on luonnollisesti oman toiminta- ja taistelukyvyn kehittäminen sekä oppiminen suunnitella, valmistella, toteuttaa, kouluttaa ja johtaa ammuntoja. Vuosangan harjoituksesta tekee ainutkertaisen juuri sen pituus ja olosuhteet. Mikään simulaatio ei voi korvata tätä kokemusta. Kaiken kruunaa myös pitkäkestoinen yhdessä oleminen ja kaverihengen tiivistyminen. Opitaan johtamista ja johdettavana olemista. Tämä on kadettien tulevissa työtehtävissä keskeisessä roolissa.


Harjoitus on laatuaan ainoa suomalaisten korkeakoulujen ja yliopistojen kentässä. Harjoitus kestää myös kansainvälisesti vertailuja muiden maiden sotakoulujen harjoitukselle. Puolustusvoimat resursoi harjoitusta huomattavasti. Siksi kaikkien odotukset ja oma keskittymiskyky harjoitukseen ovat korkealla tasolla. Palvelusturvallisuuden kannalta juuri keskittyminen, syventyminen ja parhaansa antaminen tekevät harjoituksesta kaikille ikimuistoisen. Erityisesti sotakoulujen opetuksessa ja harjoituksissa korostuu se, että kaikki asiat tehdään tarkasti annettujen ohjeiden ja sääntöjen mukaan. Muutaman vuoden päästä kadetit vastaavat upseereina varusmiesten ja reserviläisten opetuksesta ja koulutuksesta niin, että se voidaan tehdä tehokkaasti nykyaikaisen taistelutilan vaatimusten mukaan ja palveluturvallisuudesta tinkimättä vaativissa olosuhteissa.
Harjoituksen johtaja
Eversti Aki-Mauri Huhtinen






Jätä kommentti