Johtolan ammunnan työryhmän aamu alkoi suunnitellusti aamupalaverilla 0800. Päivän tehtävät olivat jaettu jo edellisenä iltana, mutta työryhmän johtaja antoi pieniä lisäohjeita. Oleellista oli myös saattaa ammunnan valvoja tietoiseksi työryhmän toiminnasta. Aamupalan voimin puolet lähtivät maastoon rakentamaan ammuntaa ja loput jäivät kirjoittamaan ampumakäskyä.
Rakennustöitä ampumapaikalla oli monenlaisia: Sinkomaalien kasausta, kiikkumaalien virittelyä, janter-maalilaitteiden kantamista maalialueelle. Jokainen pääsi tekemään töitä. Liikuimme pienissä partioissa ja kannoimme yhdessä materiaalia oikeille paikoille. Ammunnan valvoja osallistui valmisteluihin siirtämällä moottorikelkan avulla materiaalia lähemmäs, mikä oli erittäin merkittävä apu. Olisimme varmaankin vieläkin raahaamassa kaikkia materiaaleja paikoilleen ilman moottorikelkan tukea.
Mielenkiintoista oli huomata, miten suurikin työ valmistuu yllättävän nopeasti toimivalla yhteistyöllä. Tämä on saavutettu sillä, että jokaisella on hyvä käsitys kokonaiskuvasta, jolloin yhteistyö on helpompaa. Töitä tehdään kepeällä mielellä ja huumorilla – se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että työ tehtäisiin hutiloiden. Hyvällä fiiliksellä jaksaa tehdä kauemmin ja lopputulos on viimeistellympi.
Työryhmämme tekee keskenään tiivistä yhteistyötä jatkuvasti, mutta koko harjoituksen kannalta yhteistyötä on todella paljon enemmänkin. Täällä on aurattu tiet auki, ruokahuolto pelaa, saunakin on iltaisin lämmin. Näiden lisäksi on suunnaton määrä erilaisia tahoja, jotka tähtäävät kaikki samaan päämäärään: onnistunut harjoitus Vuosangassa 2018.
Ampumatyöryhmä Johtola